pondelok 22. marca 2010

Rajčina /-ový,- ová


Dnešný diel, milí diváci, budeme venovať jednej z najobľúbenejších zelenín (aj keď vraj zeleninou nie je, len sa tak používa)- o rajčine. Paradajka je údajne nespisovný výraz, neviem prečo- my budeme používať názov rajčina, aj samotnú rajčinu a jej najrôznejšie podoby.

čerstvá


Pripadá mi podstatné uviesť, že rajčiny sú sezónna záležitosť, preto by sme ich mali vyhľadávať v lete, keď ich je na trhoviskách najviac, majú nádhernú farbu, chuť a vôňu. Supermarketové uniformne vyzerajúce skleníkové rajčiny nesiahajú tým našim ani po päty. Tie dobré rozoznáte ľahko- obvykle nie sú ani rovnako veľké, majú sýto červenú farbu a intenzívnu vôňu. Takéto sa hodia prakticky na všetky kuchynské úpravy, či už za surova, napr. do šalátu, alebo na prípravu omáčky, na bruschettu a pod. Pri nadmernej úrode sa dajú rajčiny aj spracovať a uložiť na zimu. Napríklad Taliani robia svoje Sugo.




V konzerve


Aj tu môžeme naraziť na blivajs, ale na rozdiel od bežných "zimných" rajčín majú tie v konzerve výhodu, že jednoducho chutia lepšie. A ak nemáme k dispozícii rajčiny čerstvé, môžeme ich v teplej kuchyni smelo nahradiť konzervou. Vrelo odporúčam na pizzu. Zrejme Vám bude chvíľku trvať, kým nádjete značku, ktorá bude Vašim požiadavkam vyhovovať najviac, nám celkom vyhovujú tie z Kauflandu.






Pretlak


Tu už sme na trochu tenšom ľade, aj keď pretlak ešte patrí do kategórie jedlých produktov vyrobených z rajčín. Lenže jeho použitie je jeho vlastnosťami obmedzené len na dochucovanie omáčok, polievok, prívarkov- teda ako prísada, nikdy ako základná surovina. Aj rajčinová polievka a omáčka sú z čerstvých alebo konzervovaných rajčín omnoho lepšie. Ja ho dávam len do gulášu, prípadne do diabolky, ale nejako ho neobľubujem a často s ním nevarím.












Kečup


A sme doma! Nikdy som úplne nepochopila, prečo by sa mal kečup pridávať do jedla. Patrí predsa na párky, či? Keď som sa dozvedela, že kečup a.k.a prísadu do jedál odmietajú aj svetoví šéfkuchári, bola som na seba pyšná..tak trochu. Kečup patrí na stôl, nie do hrnca. Milujem ho na párkoch aj na špekáčku, ale keď ho istá dievčina nakydala do gulášu, skoro ma vystrelo! Prečo? Prečo sa kečup u nás stále považuje za surovinu? Nerozumiem.

utorok 16. marca 2010

Are You frenchpressed?

Nedávno som na Cuketkovom blogu našla článok, resp. video, v ktorom účinkuje cafffeteria alebo ak chcete, frenchpress. Toto:


Taliani majú svoje espresso, ktoré je založené na rýchlom pretlačení vody cez namletú kávu a francúzi majú takéto paherečky, kde sa káva pasíruje cez vodu, kde je možné pripraviť kávu s chuťou turka, ale bez spodku/chlpov/lógru. Ja som tento vynález objavila niekedy v období strednej školy, keď som začala prichádzať na to, že Neskou sa kávičkovanie zďaleka nekončí a že sa na to dá ísť oveľa rafinovanejšie. Fakt, že sa s caffeteriou poznáme už dlho potvrdzuje aj bilancia: 3 rozbité 500 ml a jedna 200 ml...A pravdupovediac, v mojom okolí som ešte nenašla osobu, ktorá by frenchpress poznala, či nedajbože pochopila jeho obsluhu. BTW, návod uvidíte v Cuketkovom videu. 

Jeho veličenstvo: Cesnak



Jeden by povedal, že v marci by  sa už hádam malo otepľovať a namiesto toho sa vonku ešte stále povaľuje to biele svinstvo... Lenže toto obdobie, keď už si myslíme, že by stálo za reč predviesť tie nové šatičky, alebo botičky, môžeme sa z promenády vrátiť s niečím navyše. S chrípkou. Alebo nádchou.
Cesnak bol v minulosti (a vlastne aj dnes) považovaný za zázračný všeliek. Obsahuje mnoho účinných látok, ktoré korem iného pomáhajú znižovať krvný tlak, prispievať k lepšej imunite a celkovo, je zdravý ako sviňa tak by sme ho každopádne mali konzumovať. Dnes si ukážeme jednoduchú a veľmi chutnú formu, ako dopraviť cesnak do našich útrob a urobiť tak niečo pre svoje zdravie:

potrebujeme: 1 celú hlavičku cesnaku, 2 litre vývaru, maslo, rascu drvenú, 2-3 zemiaky, soľ.
na podávanie: 1 surové vajce, krutóny z chleba, strúhaný syr

Z uvedeného nám vznikne polievka, ale to len v prípade, ak dodržíme nasledujúci postup:
 Cesnak olúpeme a prelisujeme. Odkrojíme z masla taký 1,5 centimetrový prúžtek, ktorý rozpustíme v hrnci. Keď už pení, pridáme cesnak. Stíšime plameň a krátko opekáme, len aby sa uvoľnila ostrosť a štipľavosť a ostala len výborná chuť. Ak začne čo i len trochu zlatnúť, už prilievame vývar. Ja som tentokrát použila domáci, kurací, ale pokojne sa uchýľte ku kockovému, nikto vám to nebude mať za zlé. Necháme zovrieť, osolíme, orascujeme a pridáme ošúpané, nakrájané zemiaky. Varíme, až kými nie sú zemiaky mäkké. 
Polievku môžeme podávať jednoducho tak, že navrch nasypeme krutóny a je to. Ja však uprednostňujem verziu, ktorú som odkukala v jednej reštaurácii: Do misky na polievku rozbijeme vajce; nastrúhame trochu tvrdého syra a zalejeme polievkou. Navrch nasypeme krutóny a hotovo. Výdatná večera alebo ľahký obed je na svete.  Vyskúšať môžete aj luxusnú verziu podávania: Vezmeme malý chlieb, odrežeme dekel, striedku vydlabeme a vzniknuté vnútro vymažeme masťou. Vydlabance nezahodíme, pomažeme ich tiež, posypeme syrom a všetko to dáme na pár minút do vyhriatej rúry alebo pod gril zapiecť dochrumkava. Do chleba nalejeme polievku, ozdobíme vydlabancami a hotovo.  Nejako takto:



A ak vydržíme bez mastného chleba, je toto jedlo extra zdravé, najmä teraz na jar: o blahodárnych účinkoch cesnaku sme si už povedali, maslo nám zase dodá vitamím D, ktorého v zime nemáme dostatok a vajce nám poskytne dostatok bielkovín potrebných pre tvorbu svalov. 
Dobrú chuť prajem!
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...