Bol piatok. Tak to začalo. Prišiel kolega, že nafasoval divinu, tak sme sa všetci bratsky podelili ako sa sluší a ja, ako miestny gastrosexuál som urvala rovno krkovičku (krkovička je THE BEST). Poobede sme mali naplánovaný shopping v Parndorfe a Mosonmagyárorvári, kde som si kúpila hlinený rímsky hrniec (o ňom si povieme v samostatnom článku) a stopkový zeler, dva najväčšie objavy tohto týždňa. Okolnosti tomu jednoducho priali, tak som ako nedeľný obed upiekla divú krkovičku v maďarskom/rímskom hrnci a na stopkovom zeleri. BTW, stopkáč je úchvatná zelenina, ktorú som objavila iba teraz a nemôžem sa ho dojesť. Chrúmem to samotné a asi si kvôli nemu urobím aj bloody mary.
A keďže je hrniec maďarský, patrí sa maďarská príloha. Dödölle.
Musím sa priznať, že som nevedela, čo budem s tým kusom divej svine robiť. Napokon som sa rozhodla pristupovať k nemu ako ku obyčajnej krkovici z dobrého prasaťa. Nechám vyniknúť jeho chuť, ale zároveň cesnakom potlačím smrad diviny. Hodilo by sa to podliať červeným vínom namiesto vody, ale to som doma nemala.
Pečená divá krkovica s Dödölle
1 kg diviačieho mäsa
5 strúkov cesnaku
2 chili papričky (čerstvé alebo sušené)
čierne korenie
1 lyžička drvenej rasce
soľ
paprika
olej
1 cibuľa
2 mrkvy
4 stopky zeleru
Na šušky
5 zemiakov
hladkú múku od oka
soľ
Návod bude pre hlinený hrniec, ale pôjde to aj v klasickom pekáčovi s deklom. Hlinený pekáč sa musí pred použitím namočiť do studenej vody aspoň na 15 minút. Fakt dobre to ide vo vani, do drezu sa mi nezmestí. Kým si pekáč dáva kúpeľ, nakrájame si nadrobno cibuľu, mrkvy aj zeler. Na dno nasypeme zeleninu a z korenín, soli, oleja a nasekaného cesnaku vymiešame marinádu, ktorou mäso potrieme. Tento spôsob sa mi veľmi osvedčil, je to lepšie, ako posýpať mäso korením len tak. Keď pridáme trošku oleja, len toľko, aby to držalo- korenie lepšie chytí na mäsko a môžeme to popatlať z oboch strán.
Natreté mäso položíme na zeleninu a podlejeme vodou tak, aby bola zelenina vo vode. Prikryjeme deklom a vložíme do nevyhriatej rúry. To platí pre hlinený pekáč, obyčajný dáme do vyhriatej. Pečieme cca 2 hodiny, vyberieme a kým smažíme zemiakové šušky, necháme odpočívať.
Dödölle je tradičná maďarská príloha k divine. Najprv očistíme zemiaky, nakrájame natenučko a dáme variť, až kým sa nerozvaria. Vodu dáme iba tak, aby boli zemiačky prikryté. Kto vie variť fučku, tak postup pozná, lebo je rovnaký. Do rozvarených zemiakov nasypeme múku (horák stále jemne horí) a mačkáme buď pučičom na zemiaky, alebo mojim obľúbeným šľahátkom na šľahačku. Múku dávkujeme opatrne. Najprv lyžičku, potom postupne viac a viac, až kým to nezhustne. Hrniec odstavíme a na jeho horiace miesto položíme panvicu s tukom na vysmážanie, ideálne domácou masťou, ako v mojom prípade (masť škvarí moja mama v domácej pekárni a nemá to chybu!). Dvoma lyžicami tvarujeme halušky a hádžeme do rozpáleného oleja. Azda by to šlo vytvarovať aj ručne, ale mne sa nechcelo si ruky patlať.
Vysmažené odkladáme na papierový obrúsok. Zemiakové šušky sú mastné ako divá sviňa. Aj preto to nesmažte na hocijakom tuku.
Na tanier nakladáme plátky mäsa, šťavu, upečenú zeleninu zospodu pekáča a vysmážané knedle.
Tags
alkohol
bazalka
bhut jolokia
brokolica
brownies
bryndza
bylinky
cesnak
cesto
cestovanie
cestoviny
cuketka
čína
dezerty
divina
Do`s and Don`ts
eidam
feferóny
fotky
frflanie
gaštany
gorgonzola
grilovanie
habanero
hovädzina
chili
internet
Inventory
jalapeňo
jar
káva
kitchen celebs
knedľa
knihy
konzervy
korenie
koriander
kryštalický hnus
kukurica
kuracie mäso
leto
mäso
mäsové výrobky
médiá
nákupy
nápady a rady
nápoje
news
noviny
ohavnosti
ochutnávačka
ovocie
paprika
parmezán
party food
pečenie
peklo
petržlen
pizza
polievky
raňajky
recepty
reštaurácie
rímsky hrniec
rozmarín
ryby
sezóna
sladkosti
steak
sviečková
šalát
šampanské
špargľa
tekvica
torty
tymián
vajcia
vegetariánske
vianoce
víno
vychytávky
web
WTF
zelenina
zemiaky
Odpadavam! dovi dopo!!! to by som si hned dala!!! a so stopkovym celerom suhlasim, skvela zeleninka ;o)
OdpovedaťOdstrániť